Przodkowie Klemens ze Żmigrodu (Klemens ze Żmigrodu i z Pałecznicy)

Zobacz: Przodkowie | Uwagi:

rodzice i dziadkowie.  

Pokolenie 1

1 Klemens ze Żmigrodu, alias Klemens ze Żmigrodu i z Pałecznicy, urodzony w roku 1336, zmarł po 1354, fl. 1336-1354

  • Potrzebuje innego źródła
  • . Rodzice: 2 i 3. Żona (ślub: ): N. Bogoria, alias N Bogorja ze Żmijgrodu, zmarła, córka Jakub Bogoria /1316-1331/ i N. N.. [Uwagi: 1].

    Pokolenie 2

    2 Mściwój z Krzelowa, alias Mściwój z Krzelowa, urodzony przed 1300, zmarł po 1344. Rodzice: 4 i 5. [Uwagi: 2].

    ... żona (ślub: ):...

    3 x x.

    ... dzieci:

    1. Klemens ze Żmigrodu, alias Klemens ze Żmigrodu i z Pałecznicy, urodzony w roku 1336, zmarł po 1354. Zobacz 1.

    Pokolenie 3

    4 Warcisław Młodszy, alias Warcisław Młodszy h. Lis, urodzony przed 1259, zmarł po 1300, 1305 sędzia sandomierski. [Uwagi: 4].

    ... żona (ślub: ):...

    5 x x.

    ... dzieci:

    1. Mściwój z Krzelowa, alias Mściwój z Krzelowa, urodzony przed 1300, zmarł po 1344. Zobacz 2.


    Uwagi: 

    1:
    Źródła:
    - :

    Błażej Śliwiński "Kasztelan krakowski Spycimir z Tarnowa i jego związki genealogiczne z możnowładztwem małopolskim w i połowie xiv wieku"...Znajomość genealogii Lisów pozwala na dalsze wnioski, Pełka był bowiem synem Mikołaja z Krzelowa, ten zaś synem właśnie wojewodysandomierskiego Mściwoja, bratem rodzonym Jarosława oraz młodszym bratem przyrodnim Świętopełka, Klemensa i Mściwoja (II). Z wyjątkiem Klemensa, o każdym z braci potrafimy powiedzieć coś bliższego, w związku z czym pozostaje tylko uznać, iż Klemens Mściwojowie był identyczny z Klemensem ze Żmigrodu. Dalsze wnoski są tu oczywiste: linia Bogoriów ze Żmigrodu wymarła już na Jakubie Wojciechowicu, z którego córką ożenił się Klemens z rodu Lisów, dziedziczący także przynajmniej część majątków teścia. 



    2:
    Źródła:
    - :

    Błażej Śliwiński - "Ród Lisów w Rocznikach Jana Długoszaa — przyczynek do zagadnienia zaginionej Kroniki dominikańskiej z pierwszej połowy XIII wieku"...... W 1337 r. jako pierwszego jej właściciela wzmiankowano wojewodę sandomierskiego Mściwoja z Krzelowa. Ustalono już, że wojewoda był synem sędziego krakowskiego z 1305 r., Warcisława Młodszego i wnukiem kasztelana krakowskiego Warcisława Starszego, występującego na różnych urzędach w latach 1259-129630, którego w 1262 r. nazwano synem Klemensa. Ojcem Warcisława Starszego mógł więc być tylko rycerz poległy pod Legnicą, a przynależność Klemensa Andrzejowica do rodu Lisów potwierdza dodatkowo fakt współczesnego mu występowania Szczepana Andrzejowica, którego syn Mikołaj był źródłowo potwierdzonym przedstawicielem tego rodu. Niezależnie od świadectwa Długosza, Klemens nazwany został synem Andrzeja także w 1234 r., kiedy to występował jako świadek dokumentu wojewody krakowskiego Teodoryka Gryfa dla cystersów z Jędrzejowa.



    4:
    Źródła:
    - :

    Błażej Śliwiński - "Ród Lisów w Rocznikach Jana Długoszaa — przyczynek do zagadnienia zaginionej Kroniki dominikańskiej z pierwszej połowy XIII wieku"...Klemens Andrzejowic z Pałecznicy. Związanie Klemensa z Lisami i wskazanie jego miejsca w genealogii rodu nie nastręcza większych problemów. Najważniejsze jest tu stwierdzenie, iż wieś, z której się pisał (leżąca w Proszowskiem), w XIV w. stanowiła jeden z ważniejszych ośrodków dóbr omawianego rodu. W 1337 r. jako pierwszego jej właściciela wzmiankowano wojewodę sandomierskiego Mściwoja z Krzelowa. Ustalono już, że wojewoda był synem sędziego krakowskiego z 1305 r., Warcisława Młodszego i wnukiem kasztelana krakowskiego Warcisława Starszego, występującego na różnych urzędach w latach 1259-129630, którego w 1262 r. nazwano synem Klemensa. Ojcem Warcisława Starszego mógł więc być tylko rycerz poległy pod Legnicą, a przynależność Klemensa Andrzejowica do rodu Lisów potwierdza dodatkowo fakt współczesnego mu występowania Szczepana Andrzejowica, którego syn Mikołaj był źródłowo potwierdzonym przedstawicielem tego rodu. Niezależnie od świadectwa Długosza, Klemens nazwany został synem Andrzeja także w 1234 r., kiedy to występował jako świadek dokumentu wojewody krakowskiego Teodoryka Gryfa dla cystersów z Jędrzejowa.




    GeneWeb v. 7.0.0
    kontakt: patryk.s.sieniawski@gmail.com
    © INRIA 1998-2019