Jan Gniński ca 1470


Jan Gniński
  • Urodzony około 1470
  • Numer Identyfikacyjny: 4828

Rodzice:

?
?

Rodzina:


Drzewo przodków:

Otton
Trach

ca 1398
  N.
Bojanowska

ca 1401
 



Stanisław
Gniński

ca 1419
Jan
Gniński

ca 1470

Źródła:

  • Teki Dworzaczka: Grodzkie i ziemskie > Kościan > Inskrypcje - 4679 (Nr. 23) T. C. 1513 Urszula Piekarska, ż. Jana Gnińskiego, całe cz-i dziedz. W. Łęki p. kość. sobie przez X. Zygmunta kanonika pozn. i Wincentego Lanczskich stryja z nepotem dz-ów w Łęce, za 160 grz. wyderkowane, i wyderk. sobie przez X. Jana Łąckiego kan. pozn., dz-a w Kamieńcu introm. do nich (f. 415v)
  • Teki Dworzaczka:Grodzkie i ziemskie > Poznań > Rezygnacje > XVI wiek 1791 (Nr. 786) 1511 N. Jan Gniński i Urszula Piekarska małż., ona w tow. X. Marcina P. pleb. w Granowo, rodzonego, i Jana Sarbskiego stryjów, i G. Piotra Konarzewskiego, wuja, i Piotra Czmachowskiego, brata z wuja, rodzonego swych, 12 grz. cz. rocz. na wsi Gnino i cz-ch wsi W. Łanki które jej X. Zygm. z Kamieńca kan. pozn. i Winc. Łancki zap. daje dożyw. Jugo'wi P-u (p. 270)
  • Kasper Niesiecki, Herbarz Polski, wyd. J.N. Bobrowicz, Lipsk 1839-1845: Gniński herbu Trach (t. 4 s. 157-159)- Gniński herbu Trach. Ottona Tracha, trzech się synów z Bojanowskiej zostało. Jan sterilis, Wawrzyniec, i Stanisław; z tych ostatni, dwóch synów spłodził, Jana i Piotra; od Piotra poszli Zelęccy; od Jana dziedzica na Gninie, Gnińscy; Piekarska albowiem herbu Leszczyc, czterech mu synów powiła, Wawrzyńca, Piotra, Kaspra, i Wojciecha. Z tych Piotr, pisarz grodzki Kościański, miał synów dwóch; Macieja, który pojął Przetocką, i Wawrzyńca, który Dąbrowską, z niej synowie Stanisław i Maciej. Kasper podstarości Bydgoski, brat Piotra pisarza. Wojciech trzeci ich brat, pięciu synów zostawił. 1. Jana kanonika i kustosza Poznańskiego, wypisał jego nagrobek, z katedry Poznańskiej, Starowol. in Monum. 2. Stanisława, 3. Wojciecha męża rycerskiego, u Stefana Batorego w wielkich był respektach, umarł starostą Osieckim, z Sobańskiej syna Jana spłodziwszy, po którym z Grzymalanki były dwie córki. 4. Kaspra, ten z Doroty Woźnickiej, miał syna Jana biskupa Enneńskiego, sufragana i archidiakona Poznańskiego 1625. i administratora sede vacante tego biskupstwa, a przedtem był kanonikiem Gnieźnieńskim, Warszawskim, i administratorem opactwa Lubieńskiego. 5. Jakuba, ten z Barbary Kreskiej Dziembowskiej herbu Pomian, spłodził synów czterech, Samuela walecznego męża, w Moskwie z Zygmuntem III. i przeciwko Tatarom, chwali jego ku Bogu pobożność Okolski, kiedy [str. 158] wkorzenioną w ten dom herezją, odrzuciwszy, kościoły wszystkie w dobrach swoich dziedzicznych katolikom oddał, szpitale nadrujnowane restaurował, i prowentów przyczynił: złączył się był z Anną Boczkowską herbu Bogoria, z której syn Jan, tylko po sobie jedną córkę zostawił. Wojciecha kantora, i kanonika Poznańskiego, proboszcza Koźmińskiego. Grodziskiego i Zwoleńskiego, administratora biskupstwa Kujawskiego. Jerzego, którego z Katarzyny Mierzeńskiej, łowczanki Poznańskiej synowie dwaj, Kazimierz i Stanisław. Stanisława, tego z Cieleckiej, podsędkowny ziemskiej Poznańskiej czterech synów; Jan, Ignacy, Wojciech, i Stanisław, nie wiem czy nie ten Stanisław, miał za sobą Annę Boszkowską herbu Warnia. Córka zaś z Cieleckiej, była za Proskim.

Nawigacja:

Drzewo potomków Drzewo przodków: Szukanie pokrewieństwa z Jan Gniński Relacja z P.S. Sieniawskim - najkrótsza linia



GeneWeb v. 7.0.0
kontakt: patryk.s.sieniawski@gmail.com
© INRIA 1998-2019